منوی محصولات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود/عضویت

پمپ دنده ای چیست؟

پمپ دنده ای چیست؟

پمپ دنده ای چیست؟

یکی از انواع پمپ های دورانی جابجایی مثبت، پمپ دنده ای است که در این نوع از پمپ ها در یک سمت، در محل تماس دنده ها ، دندانه هایی که دوران دارند از هم دور می شوند و بر اثر ایجاد خلا نسبی سیال به داخل پمپ کشیده می شود و در ادامه نیز به سمت خروجی رانده می گردد.

حرکت خروجی در پمپ های دنده ای چگونه است؟

پمپ های دنده ای باید در هر دور گردش خود عمل پمپاژ را برای مقدار ثابتی از سیال انجام دهند.خروجی در پمپ های دنده ای یکنواخت،متناوب و بدون پالس است که این امر به علت ایجاد درگیری میان دنده ها و مکانیسم حرکتی آنها اتفاق افتاده است.

دلیل طراحی پمپ دنده ای چیست و مایعات پمپاژ شده توسط این پمپ ها باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

دلیل اصلی طراحی پمپ های دنده ای کاربرد این پمپ ها برای جا به جایی و پمپاژ مایعاتی دارای وزن حجمی بالا و فشار زیاد می باشد. این پمپ ها مایعاتی را پمپاژ می کنند که مواد اصطکاکی جامد ،خورنده یا ناخالص نداشته باشند و همچنین خاصیت خود روغن کاری در آنها وجود داشته باشد.

از پمپ های دنده ای چه استفاده هایی می شود؟

پمپ های دنده ای بیشتر جهت پمپاژ سیستم های روغن کاری موتور، سوخت ، نفت گاز، پمپ ملاس ، خمیر و دیگر مایعات خود روغنکاری که در صنعت استفاده می شود، کاربرد دارند. از این نوع پمپ ها همینطور جهت روغن کاری و سیستم های خنک کننده برای ماشین های گوناگون (ماشین ابزار، موتورهای احتراقی و …) با فشار پائین استفاده می شود.

طراحی پمپ های دنده ای چگونه است؟

پمپ های دنده ای دارای دو چرخ دنده محرک و متحرک هستند که درون پوسته چرخش می کنند. در هنگام چرخش چرخ دنده ها ، دنده ها مایع موجود در قسمت مکش را میان پوسته پمپ و تاج دنده نگه داشته و به همراه خود به بخش تخلیه پمپ می برند؛ در این جا دنده با وارد کردن فشار زیادی مایع را به سمت شاخه تخلیه هدایت می کند. در پمپ های دنده ای دو محور محرک و متحرک وجود دارد که محل استقرار محور محرک روی محور متحرک بوده و روی محور محرک نیز جای خار کوپلینگ قرار دارد. در دو سمت این محور ها پوش های نگه دارنده ای که به وسیله مایع پمپاژ شده روغن کاری شده اند وجود دارند که  به وسیله پکینگ نخی (نخ گرافیتی) و بوش نگهدارنده نخ گرافیتی از نشت مایع پمپاژ شده به اطراف محور محرک جلوگیری می کنند.

همچنین بخوانید:
پمپ پیستونی

برای پمپاژ مایعات غلیظ و داغ از چه پمپی استفاده می شود؟

برای پمپاژ سیالات غلیظ با درجه حرارت تا 300 درجه سانتیگراد، عموماً از پمپ دنده ای استفاده می شود.

در پمپ های دنده ای چه نوع تجهیزات ایمنی تعبیه شده است؟

پاسخ: پمپ دنده ای از نوع پمپ های جابجایی مثبت هستند و اگر شیر خروجی آنها بسته باشد علاوه بر تخریب تاسیسات در خروجی پمپ دنده ای ، خود پمپ نیز آسیب خواهد دید. لذا در خروجی این پمپ ها از بای پس استفاده شده که به عنوان سوپاپ اطمینان عمل می کند. اگر فشار کاری پمپ از مقدار مجاز و تعریف شده آن بیشتر باشد، سوپاپ باز می شود و مایع پمپاژ شده از راه لوله بای پس به قسمت مکش پمپ انتقال می یابد.

گرداننده پمپ دنده ای چگونه عمل می کند؟

پاسخ: اصولا هدف از طراحی پمپ های دنده ای کوپله مستقیم با لکتروموتور موجود بر روی شاسی می باشد. اتصال در پمپ دنده ای عموماً توسط الکتروموتور و گیربکس کاهنده که محل قرارگیری آن میان الکتروموتور و پمپ است ، صورت می گیرد. در پمپ دنده ای چرخش محور متحرک صرفا از طریق بازوی گشتاور انجام شده و همینطور میزان گشتاور شعاعی در حرکت اولیه پمپ دنده ای از قبل تعیین شده است.

پمپ دنده ای راست گرد است یا چپ گرد؟

پمپ دنده ای میتواند راست گرد یا چپ گرد استفاده شود.

پمپ دنده ای چیست؟

پمپ دنده ای چیست؟

قوانین کلی سرعت در پمپ های دنده ای چیست؟

پاسخ: به طور معمول، سرعت گردش پایین تر برای مواد با چگالی بیشتر (سنگین) و مایعاتی که خاصیت روغنکاری کمتری دارند، منظور می شود. همینطور برای زمانی که انجام کار طولانی در برنامه باشد،  پمپ هایی که سرعت گردشی پائینی دارند، استفاده می شوند. سرعت گردشی بالا برای مایعات رقیق تر که  چگالی آنها پایین باشد، به کار می رود.

پمپ دنده ای چه کاربردهایی دارد؟

پمپ های دنده ای به طور معمول برای پمپاژ روغن در سیستم های انتقال قدرت، سیستم های هیدرولیک و ماشین های ابزار مورد استفاده قرار می گیرند. در پمپ دنده ای  می توان مقدار دبی را با در نظر گرفتن دور و ساختمان داخلی کنترل کرد پس در نتیجه این امکان وجود دارد که از این پمپ جهت پمپاژ میزان مشخص و دقیقی از سیالات مختلف مثل انواع سوخت ها، پلیمرها، افزودنی های شیمیایی، اسیدها و بازها استفاده نمود.

همچنین بخوانید:
سیستم هیدرولیک در کجا کاربرد دارد؟

پمپ دنده ای در سرعت های مختلف چه کاربرد هایی دارند؟

از  ماکزیمم  سرعت 1000 دور در دقیقه در پمپ های دنده ای برای جریان روغن کاری و سیستم خنک کننده روغن و مایعات رقیق خود با ویسکوزیته 40-10 استفاده می شود. از ماکزیمم سرعت 750 دور در دقیقه برای پمپ دنده ای، در مایعات خود روغن کاری که ویسکوزیته 150-30 دارند، استفاده می شود. از ماکزیمم سرعت 500-200 دور در دقیقه در مایعات سنگین، روغن ها، ملاس، خمیرها و سایر سیالاتی که ویسکوزیته بالا داشته باشند، استفاده می شود و همینطور ماکزیمم سرعت برای پمپ دنده ای استیل و برنجی نیز عموماً سرعت 500-200 دور در دقیقه می باشد.

پمپ های دنده ای دارای چه مزایایی می باشند؟

پاسخ: پمپ های دنده ای می توانند موادی را که چگالی بالایی دارند نیز پمپاژ نمایند.در پمپ های دنده ای ورودی و خروجی به وسیله عوض نمودن جهت چرخش قابل تغییر است که این کار باعث شده بدون اینکه نیاز به تعویض اتصالات باشد مخزن پمپ پر یا تخلیه شود.یکی دیگر از امتیازات پمپ های دنده ای راندمان بالای کار آنها در دورهای پائین است چرا که مثل پمپ های سانتریفیوژ در مسیر سیال شیر وجود ندارد در نتیجه برای غلبه بر اصطکاک موجود نیز نیازی به افزایش دور نیست.

پمپ های دنده ای برای پمپاژ چه مایعاتی مناسب و برای چه مایعاتی نامناسب می باشند؟

پمپ های دنده ای جهت پمپاژ سیالاتی که دارای چگالی بالا هستند ،سوخت ها و روغن های مختلف مناسب بوده و از طرف دیگر برای پمپاژ مواد جامد و همچنین مایعاتی که حاوی مواد جامد هستند گزینه مناسبی به نظر نمی رسند.

در پمپ دنده ای یا غلیط کش برای اینکه خروجی پمپ گیر نداشته باشد، چه راهکاری وجود دارد؟

پمپ دنده ای از سری پمپ های جابجایی مثبت است و اگر در سر راه خروجی آن مسدود شود، بلافاصله پمپ یا سیستم از بین می رود. لذا در خروجی پمپ یک لوله برای برگرداندن سیال پمپ شونده به مخزن قرار داده می شود که اصطلاحاً بای پس (Bypass) کردن سیال نامیده می شود. همچنین پمپ غلیظ کش باید طوری قرار گیرد که همیشه داخل پمپ پر از سیال پمپ شونده باشد. برای این کار عموماً مخزن بالاتر از پمپ قرار دارد. تصویر زیر نمونه یک سیستم پمپاژ با پمپ دنده ای یا غلیظ کش را نمایش می دهد.

هیدروپرشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.