رفتن به محتوای اصلی
منو

شیر برقی گاز

شیر برقی گاز

شیر برقی گاز گیربکسی

شیر برقی گاز در خانه هوشمند

در خانه هوشمند، قطع گاز در مواقع بروز حادثه، توسط یک شیر برقی صورت می گیرد که این شیر برقی می تواند جریان گاز ورودی را نه تنها به واسطه نشت گاز شهری بلکه به علت حوادثی مانند زلزله، حریق، نشت گاز منواکسیدکربن و … نیز قطع نماید.

در واقع پس از آنکه از طریق سنسورهای متعدد، متوجه بروز اتفاقاتی از قبیل نشت گاز و یا حریق گردد، فرمان قطع گاز را صادر می نماید.

 

  • محل نصب بعد از قطع کن اصلی گاز واحد.
  • این شیر برقی از نوع عادی باز است و در صورت قطع برق در شرایط معمولی (عدم نشت گاز) جریان گاز واحد قطع نمی شود.
  • شیر برقی با فرمان ۱۲ ولت لحظه ای عمل می کند.
  • شیر برقی به صورت مکانیکی و با حضور فرد بصورت دستی باز می شود که این به منظور ایمنی بیشتر است.

 

شیر برقی گاز

شیر برقی گاز

 

شیر برقی گیربکسی: مکانیزم ساده این شیر استفاده از آن را بسیار آسان نموده است. این شیر بر روی دستگیره شیر قطع کن دستی گاز نصب شده و با یک تحریک ولتاژ ۱۲ ولت، شیر دستی را ۴۵ درجه می چرخاند.

 

اجزای شیر برقی گیربکسی

 

ضامن خلاص کن جهت آزاد کردن چرخ دندهای موتور گرداننده بوده به منظور بر گرداندن شیر گاز به حالت اولیه خود.برای این منظور̨ ابتدا ضامن را به طرف پایین کشیده و سپس سوپاپ شیر برقی را به حالت اولیه بر گردانید و سپس ضامن را رها سازید.

 

نکته بسیار مهم: شیربرقی گیربکسی گاز خانه هوشمند ماز فقط و فقط قابلیت قطع گاز را دارد و بازکردن دستگیره گاز توسط کاربر با ضامن خلاص کن تعبیه  شده در پشت شیر برقی امکان پذیر می باشد، شیربرقی هایی که کار وصل گاز را انجام میدهند دارای استاندارد نمی باشند شیربرقی گاز سری EGV برند ESKA در مسیر خطوط گاز قرار داده می شود و به محض دریافت سیگنال از دستگاه هشداردهنده نشت گاز یا هر نوع دستگاه فرستنده سیگنال، بطور اتوماتیک مسیر گاز را بسته و جریان گاز در لوله قطع شده و خطر رفع می شود و تا زمان تنظیم مجدد شیر به صورت دستی بسته باقی می ماند.

شیر برقی گاز

شیر برقی گاز

شیر برقی اسکا در حالت عادی باز بوده و حالت بسته شدن با جریان برق بصورت اتوماتیک می باشد. از آنجایی که در حالت عملیات عادی هیچ نوع مصرف برقی وجود ندارد بنابراین هیچ نوع استهلاک، پارازیت و سر و صدایی اتفاق نمی افتد پس صرفه جویی در مصرف انرژی تامین شده است. این شیر اطمینان که با مکانیسم تحریکی کار می کند، در حالت عادی باز بوده و در خارج از محل سکونت استفاده می شود. پرکاربردترین برنامه برای این شیرها استفاده در سامانه های مجهز به سیستم هشدار گاز است.

 

حداکثر فشار ورودی مجاز در این سری از شیربرقی گاز ۰/۵ بار بوده و با توجه به قطر دهانه ورودی و خروجی این شیر برقی ها سایز مورد نظر انتخاب می شود. این نوع از شیر برقی ها دارای اتصالات رزوه ای و فلنجی می باشند. برای تولید بدنه شیربرقی سری EGV  از تجهیزات آب بندی با استفاده از ترکیب H-NBR  استفاده شده است و کلیه موارد بکار برده شده مقاوم در برابر خوردگی می باشند.

شیر برقی گاز سری EGV برند ESKA در مسیر خطوط گاز قرار داده می شود و به محض دریافت سیگنال از دستگاه هشدار دهنده نشت گاز یا هر نوع دستگاه فرستنده سیگنال، بطور اتوماتیک مسیر گاز را بسته و جریان گاز در لوله قطع شده و خطر رفع می شود و تا زمان تنظیم مجدد شیر به صورت دستی، بسته باقی می ماند.

 

شیر برقی گاز اسکا در حالت عادی باز بوده و حالت بسته شدن با جریان برق بصورت اتوماتیک می باشد. از آنجایی که در حالت عملیات عادی هیچ نوع مصرف برقی وجود ندارد بنابراین هیچ نوع استهلاک، پارازیت و سر و صدایی اتفاق نمی افتد پس صرفه جویی در مصرف انرژی تامین شده است. این شیر اطمینان که با مکانیسم تحریکی کار می کند، در حالت عادی باز بوده و در خارج از محل سکونت استفاده می شود. پرکاربردترین برنامه برای این شیرها استفاده در سامانه های مجهز به سیستم هشدار گاز است.

 

حداکثر فشار ورودی مجاز در این سری از شیر برقی گاز ۰/۵ بار بوده و با توجه به قطر دهانه ورودی و خروجی این شیربرقی ها سایز مورد نظر انتخاب می شود. این نوع از شیر برقی ها دارای اتصالات رزوه ای و فلنجی می باشند. برای تولید بدنه شیربرقی سری EGV  از تجهیزات آب بندی با استفاده از ترکیب H-NBR  استفاده شده است و کلیه موارد بکار برده شده مقاوم در برابر خوردگی می باشند.

 

شیر برقی

شیر برقی گاز

 

 

طریقه عملکرد شیر برقی گاز سری EGV برند ESKA

 

شیر برقی گاز اسکا سری EGV از دو قسمت الکتریکی که به صورت بوبین یا سیم پیچ هست و قسمت دیگر که بصورت مکانیکی بوده و فرمان بست را از قسمت بوبین شیر برقی می گیرد تشکیل شده است. این شیرها به صورتی طراحی شده اند که در حالت عادی که هنوز ولتاژی روی بوبین اعمال نشده و جریان بوبین به حد نصاب نرسیده  مسیر گاز عبوری از شیر برقی باز می باشد و زمانی که بوبین دستگاه سیگنال الکتریکی دریافت می کند، شیر برقی با توجه به میدان الکترومغناطیسی شفت خود را حرکت می دهد و تجهیزات قطع کننده گاز وارد عمل می شوند و سطح روزنه از طریق محکم چسباندن بالای شفت بصورت ناتراوا مسدود می گردد. مادامی که این شیر در حال دریافت سیگنال است جریان گاز را قطع نگه می دارد و تا زمانی که بصورت دستی ضامن روی شیر برقی را بیرون نکشیم مسیر گاز باز نخواهد شد. تنظیم دستی مجدد فقط باید توسط شرکت توزیع گاز مجاز انجام شود. برای راه اندازی مجدد شیر برقی گاز ، به هیچ اختلاف فشار بین ورودی و خروجی لوله نیاز نیست، زیرا آنها بصورت مستقیم عمل می کنند. هنگامیکه ولتاژ ۱۲VDC و ۲۳۰VAC در دستگاه اعمال می شود، شیر به صورت خودکار در کمتر از ۱ ثانیه بسته می شود. این شیوه طراحی موجب ایجاد امنیت در برابر خطرات احتمالی مانند گازگرفتگی و آتش سوزی می شود.

 

این سری از شیر های برقی در برابر تنش های مکانیکی، الکتریکی و حرارتی که ممکن است در هنگام کار به وجود بیایند مقاوم هستند.

 

شیرهای برقی می توانند عملکرد خود را در ۱۱۰٪ و  ۸۵٪ از ولتاژ تغذیه انجام دهند. این شیرهای برقی با شرایط و اجرای ولتاژ بالا، نقص در جریان، اتصال به زمین، مقاومت در برابر جداسازی، هوای سرد، هوای گرم و خشک، هوای گرم و مرطوب، سیم های قرمز و درجه حفاظتی از مسکن، منطبق هستند.

 

این دستگاه باید به دور از باران و آب نگه داشته شود.

 

استانداردها و دستورالعمل های شیر برقی گاز اسکا

 

شیر برقی گاز اسکا مطابق استاندارد های EN161, EN13611, EN 60335-1, EN 60204-1, EN 60529, BM-04-BK-008  و دستورالعمل های EC, 2006/95/EC/2009/142 می باشد.

 

همچنین استاندارد مواد شیر های برقی اسکا شامل آلومینیم (Aluminum-EN 1706)، برنج (Brass-EN 12164)، لاستیک (Rubber-EN 549) بوده بطوریکه پوشش بدنه آن  آلومینیوم EN AC-46100، مواد پلاستیکی (نایلون) و مواد لاستیکی (NBR) می باشد.

 

♦ چگونه شیر برقی را به هشداردهنده نشت گاز یا هر دستگاه هوشمند دیگر متصل کنیم؟

 

شیر برقی گاز اسکا بصورت موازی در مدار بسته شده و هشدار دهنده نشت گاز یا هر دستگاه دیگری که می خواهد این نوع شیر برقی را کنترل کند بصورت یک کلید در مدار قرار می گیرد و عمل متوقف کردن شیر برقی را  در صورت لزوم برعهده می گیرد.

 

شیر برقی گاز ۱۲ ولت

 

دارای استاندارد  G4  (جی سیکس )  قابلیت کنترل وسایل گازسوز را به صورت اتوماتیک و یا از راه دور تامین می نماید.

 

نصب به صورت روی کار و باز و بسته نمودن دسته شیر گاز  در زاویه  ۹۰ درجه  انجام می شود.(کنترل والو)

 

شیر برقی مخصوص گاز طبیعی بیشتر با بدنه آلومینیم میباشند و مناسب برای فشار گاز طبیعی تعبیه شده اند .در برخی موارد که احتمالا محیط نیز انفجاریست بایستی از مدلهای ضد انفجار برای این گاز استفاده نمود.

 

این شیر ها در مدلهای دایرک یا مستقیم و یا پایلوت موجود میباشند .

شیر برقی و هوشمند گاز

هوشمند سازی خانه مزیت های زیادی دارد که مهمترین آن افزایش آسایش و ایمنی شما در خانه است. یکی از وسایل هوشمند ایمن شیرهای برقی گاز است که در ادامه با انواع این شیرهای برقی هوشمند آشنا خواهید شد.

شیر برقی گاز هوشمند

شیر برقی گاز با بازنشانی دستی

 

شیر برقی گاز با بازنشانی دستی (Manual Reset) درست پس از شیر اصلی درون واحد و قبل از اولین انشعاب گاز قرار گرفته است. این شیرهای برقی به دو نوع کلی بسته در حالت عادی و باز در حالت عادی تقسیم می شوند. شما می توانید این شیرهای برقی را با استفاده از یک گوشی هوشمند کنترل و مدیریت کنید. این شیرها پس از دریافت دستور الکتریکال باز یا بسته می شوند.

 

شیر برقی باز در حالت عادی

 

این نوع شیرهای گاز به صورت عادی باز هستند اما در صورت دریافت دستور الکتریکال بسته می شوند. در این حالت بوبین این شیرها به صورت مغناطیسی درآمده و پس از آزاد شدن ضامن شیر مسیر گاز مسدود خواهد شد. در این حالت به به راحتی از انتشار گاز جلوگیری می شود. بویبن شیرهای گاز نیازی به برق ندارد و حتی در صورت قطعی برق نیز کار می کند.

 

پس از مسدود شدن شیرگاز شما می توانید تنها پس از حضور در محل مجددا شیر گاز را به صورت مکانیکی باز کنید و باز کردن شیر از راه دور امکان پذیر نیست. این مساله موجب ایمنی بیشتر شده و خطر امکان باز شدن شیر گاز بر اثر اشتباه کاربر را از بین می برد. شما تنها به وسیله یک تبلت یا موبایل می توایند گاز و شیرهای برقی آن را از راه دور کنترل کنید.

شیر برقی و هوشمند گاز

 

شیر برقی ضد انفجار

 

شیر برقی ضد انفجار (Explosiou Proof) بر اساس مکانیسم سلونوئید کار می کند. این مکانسیم خارج از مسیر گاز است و نیاز به یک جریان ضعیف لحظه ای با ولتاژ ۱۲ ولت دارد. این شیرهای برقی گاز ایمنی بسیار بالایی دارند.

نکات مهم در نصب شیر برقی ضد انفجار گاز:

 

این شیر را می توانید به شکل عمودی و افقی نصب کنید.

روی این شیرهای ضد انفجار فلشی مشاهده می کنید که جهت جریان گاز را نشان می دهد.

شیر را به گونه ای نصب کنید که جهت جریان گاز با جهت فلش روی شیر یکسان باشد.

بعضی از شیرهای برقی گاز مجهز به سنسور حساس به لرزه هستند که در هنگام زلزله مسیر گاز را مسدود می کنند. این شیرها باید در ابتدای مسیر لوله کشی گاز خانه هوشمند درست بعد از رگولاتور نصب شوند.

 

شیر برقی و هوشمند گاز

 

شیرهای شات آف ( shut off)

 

این شیرهای برقی گاز همان شیرهای مجهز به سنسور حساس به لرزه هستند که در هنگام زلزله مسیر گاز را مسدود می کنند. شیرهای شات آف به محض شروع زلزله جریان گاز را قطع کرده و تنها به صورت مکانیکی و توسط شما مجددا باز خواهند شد. شیرهای شات اف مانع از انتشار گاز در هنگام زلزله و خفگی یا آتش سوزی ناشی از انتشار گاز می شوند.

 

این شیرهای گاز به دو دسته برقی و مکانیکی تقسیم می شوند. در کشورهای پیشرفته تمامی مشترکان گاز شهری ملزم به نصب این شیرها در مسیر جریان گاز خانه خود هستند. در ایران نیز بر اساس مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان، بسیاری از ساختمان ها ملزم به نصب این شیرهای شات اف در مسیر گاز هستند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن جستجو

سبد خرید

برگشت به بالا
×بستن جستجو
جستجو
تماس با ما